Termoterapia ma kilka odmian. Ciepłolecznictwo, czyli leczenie ciepłem o temperaturze powyżej 36°C, zimno-lecznictwo, w którym stosuje się leczenie zimnem, czyli zabiegi z zastosowaniem temperatury poniżej 36°C oraz krioterapia, gdzie stosuje się temperatury poniżej 0°C.
Zabiegi
Okłady parafinowe stosowane są w celu miejscowego, intensywnego przegrzania okolicy poddawanej zabiegowi. Okłady parafinowe stosowane są w przewlekłych chorobach reumatycznych i neurologicznych, a także w zaburzeniach przemiany materii.
TermoPack to zabieg przegrzewający, który powoduje lokalne intensywne przekrwienie. Mięśnie stają się elastyczne, bardziej rozciągliwe, zmniejsza się ich wrażliwość na ból.
Solux to zabieg, wykonywany z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego (IR). Korzystnie wpływa na organizm, łagodząc dolegliwości bólowe, stany zapalne, pomaga w szybszym gojeniu ran.
Stosowana jest głównie do kriostymulacji, gdyż pomaga w zmniejszeniu bólu, procesu zapalnego, obrzęków, zwiększeniu zakresu ruchu w stawie, zwiększa siłę mięśniową. Zabiegom krioterapii zawdzięczamy to, że czas rekonwalescencji stawu znacznie się skraca. Zabieg polega na ochładzaniu chorego miejsca dwutlenkiem węgla. Temperatura gazu wydobywającego się z wylotu dyszy ma od minus 70 do minus 80ºC. Celem wywołania i wykorzystania fizjologicznych reakcji ustroju na zimno. Czas zabiegu wynosi od 1 do 3 minut. Ilość zabiegów ustala lekarz. Krioterapia miejscowa polega na nawiewie na wybraną powierzchnię ciała par azotu (–176ºC), dwutlenku węgla (–70ºC) lub oziębionego powietrza (–25ºC) przez okres około 3 minut.