Balneoterapia i wodolecznictwo

 

W balneoterapii wykorzystywane są lecznicze właściwości wody. Początków balneoterapii upatruje się już w starożytności. Ten sposób leczenia wykorzystywał już Hipokrates. Nazwa balneoterapia wywodzi się od słowa balneum, które oznacza łaźnię. Zabiegi balneoterapeutyczne podzielić możemy na: zabiegi z wodami mineralnymi oraz kąpiele - solankowe, kwasowęglowe, siarkowodorowe, ozonowe, radoczynne. 

Zródło: http://www.balneoterapia.leczniczy.pl

Zabiegi

Zabiegi
- kąpiele radoczynne
- kąpiele borowinowe
- kąpiele kwasowęglowe
- kąpiele Kneippa
- kąpiele jodobromowe
- kąpiele 4-komorowe
- kąpiele perełkowe
- kąpiel wirowa kończyn dolnych i górnych
- okłady borowinowe
- inhalacje radoczynne
- inhalacje jodowobromowe
- suche kąpiele kwasowęglowe

Wskazania

Wskazania
- w chorobach ortopedyczno-urazowych,
- w chorobach reumatycznych, neurologicznych
- w chorobach dróg oddechowych
- w zaburzeniach przemiany materii
- w schorzeniach naczyń, układu krążenia i serca
- w sklerodermii
- w nadpobudliwości nerwowej
- w przewlekłych stanach zapalnych
- w nerwobólach
- w niedowładach
- w stanach pourazowych nerwów obwodowych

Kąpiele jodowo-bromowe, radoczynne i 4-komorowe

Kąpiele jodowo-bromowe, radoczynne i 4-komorowe

 

 
Kąpiele jodowo-bromowe
Pozytywnie wpływają na regulację ciśnienia tętniczego oraz krążenia. Stosowane są przy terapiach związanych z narządami ruchu. Dermatolodzy zalecają stosowanie kąpieli w łojotoku oraz w przypadku łuszczycy. Pozytywnie wpływają także na podnoszenie odporności organizmu.
 
Kąpiele radoczynne
Kąpiele radoczynne wiążą się z promieniowaniem jonizującym. Posiadają właściwości rozszerzające naczynia oraz poprawiające ukrwienie narządów. Zwiększają intensywność procesów biologicznych i potęgują produkcję hormonów tropowych przysadki.
 
Kąpiel 4-komorowa
Kąpiel 4-komorowa to zabieg elektroleczniczy, w którym części ciała tj: kończyny górne i dolne zanurzone w wanienkach z ciepłą wodą, są poddawane działaniu prądu stałego. Działanie czterokomorowej kąpieli elektryczno-wodnej zależy od kierunku przepływu prądu.
 

Okłady borowinowe

Okłady borowinowe
 
 

Okłady borowinowe wywołują szereg oddziaływań na organizm pacjenta. Wyróżnia się działanie borowiny poprzez ciepło, składniki organiczne i nieorganiczne w niej zawarte oraz adsorpcyjne. Ze względu na tak szeroki wachlarz oddziaływań zabieg jest mocno obciążający dla organizmu. Zabieg jest wykonywany na zlecenie lekarza. W przypadku okładów borowinowych  zaobserwowano przenikanie ciepła w głąb organizmu, a co za tym idzie oddziaływanie termiczne nie wpływa tylko na tkanki podskórne, ale też narządy głębiej położone. Dzięki zwiększeniu szybkości przepływu krwi uzyskuje się lepsze dotlenienie tkanek oraz ich odżywienie. Jednocześnie zbędne produkty przemiany materii są szybciej usuwane. Na organizm pacjenta oddziałują substancje znajdujące się w borowinie.

Kąpiele kwasowęglowe i borowinowe

Kąpiele kwasowęglowe i borowinowe
 
Kąpiele kwasowęglowe
Jest to zabieg z wykorzystaniem wody ze zwiększoną zawartością dwutlenku węgla, który ulega wchłanianiu przez skórę i układ oddechowy. Kąpiel przygotowuje się, mieszając wodę z bezwodnikiem kwasu węglowego. Dwutlenek węgla powoduje zmniejszenie odczucia temperatury wody i poprawę komfortu podczas zabiegu. W terapii można zatem stosować stosunkowo niską temperaturę wody: 32–35°C. Jest to istotne w przypadku pacjentów, u których cieplejsze kąpiele są niewskazane. Zawarty w wodzie bezwodnik kwasu węglowego wydziela się na skórze w postaci pęcherzyków gazu, wywołuje w organizmie zmiany (rozszerzenie naczyń włosowatych tętniczych i żylnych).
 
Kąpiele borowinowe
To zabieg, podczas którego ciało poddawane jest powolnemu, stopniowemu przegrzaniu. Dochodzi do silnego pocenia, jednakże nie towarzyszy temu nagłe odczucie gorąca. Głównym zadaniem kąpieli borowinowej w odnowie biologicznej i rehabilitacji jest przegrzanie tkanek, prowadzące do ich lepszego dotlenienia i odżywienia, a także przyśpieszenie przemiany materii. Hormony zawarte w borowinie są wykorzystywane w leczeniu chorób ginekologicznych. Borowina jest szczególnie wskazana w leczeniu schorzeń narządu ruchu. Kąpiel borowinowa polega na zanurzeniu chorego w specjalnie przygotowanej zawiesinie borowinowej.
 

Inhalacje

Inhalacje

 

 
Inhalacja jest doskonałą metodą leczniczą i świetnie sprawdza się w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, ponieważ środek leczniczy trafia dokładnie tam, gdzie powinien – bezpośrednio do chorego organu. I może od razu zacząć działać.

Kąpiel borowinowa


Kąpiel borowinowa to zabieg polegający na zanurzeniu chorego w specjalnie przygotowanej zawiesinie borowinowej. Peloid (borowina) ma specyficzne właściwości termiczne. Dzięki nim podczas kąpieli w borowinie ciało poddawane jest powolnemu, stopniowemu przegrzaniu. Osoba poddana takiemu zabiegowi silnie się poci, jednakże nie towarzyszy temu nagłe przykre gorąca. Głównym zadaniem kąpieli borowinowych w odnowie biologicznej i rehabilitacji jest przegrzanie tkanek, prowadzące do ich lepszego dotlenienia i odżywienia. Następuje też przyśpieszenie przemiany materii i intensywne usuwanie z organizmu toksycznych metabolitów, co dodatkowo usprawniają adsorbcyjne właściwości peloidu. Z kąpieli w borowinie odnieść można także szereg innych korzyści zdrowotnych. Zawarte w torfie kwasy organiczne mają silne właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. W związku z tym kąpiel borowinowa ma bardzo pozytywny wpływ na stan skóry. Działa pielęgnacyjnie, wspiera regenerację obszarów zmienionych chorobowo, wygładza cerę i redukuje objawy starzenia się. Kąpiele w borowinie służą także osobom zmagającym się z różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi. Są niezwykle przydatne jako środek wspomagający leczenie przewlekłych schorzeń narządu ruchu (takich jak reumatyzm) czy rehabilitację po złamaniach i innych urazach. Fitohormony zawarte w borowinie są wykorzystywane w leczeniu chorób ginekologicznych. Dlatego kobiety często korzystają z kąpieli borowinowych ze wskazania lekarza.

Park Hotel KUR & SPA Buczyński

Świeradów Zdrój, Orzeszkowej 2
+48 75 78 16 229

Bądź na bieżąco!

facebook newsletter

Bądź na bieżąco

Dodaj

panorama